Invazija Rusije na Ukrajinu, koja je započela krajem veljače, još uvijek je dominantni faktor geopolitičke neizvjesnosti u svijetu. S obzirom da se ruski blitzkrieg suočio sa snažnim otporom ukrajinskih snaga kojima Zapad potpomaže izdašnom vojnom pomoći, ratu se još uvijek ne nazire skori kraj. I dok je sukob još uvijek ograničen unutar granica Ukrajine, konstantnim političkim trzavicama između NATO-a i Rusije oko Ukrajine dodatno se podižu tenzije i vraća se „hladnoratovski“ mentalitet.
Takav mentalitet podrazumijeva i ponovno naoružavanje suprotstavljenih strana. Posljednja potvrda toga je i nedavna objava njemačkog kancelara Scholza da će Njemačka više nego udvostručiti izdvajanja za vojsku kako bi rekonstruirala svoje oružane snage kao odgovor na rusku invaziju Ukrajine. A ako Njemačka, fiskalno odgovorna zemlja koja je u prijašnjim godinama bila prozivana zbog premale vojne potrošnja, odredi da će se milijarde eura trošiti za vojsku i vojnu opremu, onda je za očekivati da će se potrošnja za obranu povećati i u ostatku Europe kao i u SAD-u.
Ovakav tijek događaja, koji je zasigurno prijetnja svjetskom miru, pozitivan je za korporacije iz vojne industrije. S tim se slažu i investitori koji su pozitivno nastrojeni kada su u pitanju njihove dionice u 2022. godini. Za razliku od dioničkih tržišta, koja ove godine bilježe solidan pad i povišenu volatilnost, kretanje dionica američkih kompanija koji proizvode vojne zrakoplove i ostalu obrambenu opremu pokazuje pozitivan trend.
Unutar sektora, posebno se izdvaja Lockheed Martin (LMT) koji je od početka godine uzletio preko 20 posto, odnosno 10 posto ako se gleda izvedba dionice od početka invazije na Ukrajinu, 24. veljače. Ovaj američki vojni dobavljač koji je jedan od najvećih na području aeronautike, vojne opreme i tehnologije upravo je u fokusu investitora nakon što je Njemačka objavila da će u sklopu odluke o povećanju vojne potrošnje biti uvrštena i kupnja 35 borbenih zrakoplova F-35 koje proizvodi upravo Lockheed Martin. Ipak, glavni kupac ovih aviona, koji po zadnjim procjenama košta 78 milijuna dolara, je naravno američka vojska koja je do sada naručila 2400 komada od čega je Lockheed Martin isporučio 750 komada na kraju 2021. godine. Zbog stabilne potražnje za svojim proizvodima Lockheed Martin je u mogućnosti i isplaćivati iznad prosječnu dividendu koja pri trenutnoj cijeni predstavlja dividendni prinos od oko 2,6 posto.
Od početka rata u Ukrajini dionica Northrop Grummana (NOC) je zabilježila uzlet sličan onom Lockheed Martina. Iako proizvodi Northrop Grummana nisu tako medijski eksponirani kao jedan F-35 mlažnjak, radi se o jednom od najvećih svjetskih proizvođača visokotehnološkog oružja. Kada je u pitanju moderno ratovanje onda je Northropova tehnologija neizostavna s obzirom da kompanija proizvodi jedini poznati nevidljivi bombarder B-2, koji osim konvencionalnog oružja može lansirati i termonuklearne projektile. Također, kompanija je pred završetkom razvoja nove verzije ovog bombardera koja nosi naziv B-21 Raider. Osim navedenog, kompanija je uključena u sve glavne obrambene projekte pa i kao dobavljač u programu F-35. Kompanija svoje investitore nagrađuje prvenstveno kroz pojačan otkup dionica na koji obično troši svoj slobodan novčani tijek kao i na isplatu dividende čiji prinos pri zadnjoj cijeni iznosi oko 1,6%.
Idući veliki igrač u području aeronautike i obrane je Raytheon Technologies (RTX) koji za razliku od ranije dva dominantno vojna dobavljača ostvaruje 35% prihoda od komercijalnih korisnika. Navedeno omogućava kompaniji da joj prodaja predstavlja mix državnog i privatnog sektora što znači i bolju diverzifikaciju poslovanja. Ipak, to ne znači da investitori nisu prepoznali potencijal za obrambeni dio poslovanja uslijed očekivanog rasta potrošnje uslijed geopolitičkih tenzija zbog kojeg će zasigurno doći do potražnje za raketama s navođenjem u čijoj proizvodnji dominira Raytheon. Investitori mogu biti zadovoljni s obzirom da cijena dionice bilježi dvoznamenkasti rast od početka godine. Kompanija je također isplatitelj dividende koja u ovom trenutku predstavlja 2,1 postotni prinos.
Osim ove tri kompanije, koje su najveći igrači u području vojne industrije, u fokusu investitora je i General Dynamics (GD), najpoznatiji po proizvodnji Abrams tenkova, i L3Harris (LHX), dok cijelu industriju najbolje pokriva ETF iShares U.S. Aerospace & Defense (ITA). Ovaj ETF koji za cilj ima izlaganje američkim kompanijama koje proizvode vojne zrakoplove i ostalu obrambenu opremu bilježi prinos od 5,6% u 2022. godini.
Posljednji napredak u mirovnim pregovorima između zaraćenih strana podgrijava nadu da će razum prevladati i da će se rat uskoro završiti. Navedeno znači da bi se investitori mogli brzo ohladiti od ovih dionica. Ipak, percepcija da je svijet postao opasnije mjesto nakon događaja u Ukrajini svakako ide dugoročno u prilog ovim kompanijama i potencijalno njihovim dioničarima.
IZJAVA O OGRANIČENJU ODGOVORNOSTI:
Sadržaj u ovom članku ne predstavlja investicijski savjet niti se smije tumačiti kao preporuka za kupnju odnosno prodaju ili poziv na kupnju odnosno prodaju financijskog instrumenta ili grupe instrumenata koji se u istom eventualno spominju. Sve izneseno u ovom članku dano je isključivo u informativne svrhe. Prije početka trgovanja bilo kakvim financijskim instrumentom važno je uzeti u obzir rizike povezane s ulaganjem u iste. Trgovanje dionicama, ETF-ovima i ostalim financijskim instrumentima uključuje visoki rizik, pa postoji mogućnost gubitka dijela ili cjelokupnog uloženog iznosa. Prethodni prinosi financijskih instrumenata nisu jamstvo budućih prinosa.
Vlatko Kesegić
FIMA-VRIJEDNOSNICE d.o.o.