‘Sell in May and go away‘ na slovenski način – kad je vrijeme za prodaju dionica

Petak, 24. siječnja 2020.

Ova 2020. godina započela je optimistično na svim regionalnim burzama, posebno na Ljubljanskoj burzi čiji glavni indeks SBItop, u svega 15 trgovinskih dana, bilježi rast od gotovo 5 posto. S obzirom na dvoznamenkaste prinose u 2019. godini, kao i snažan rast tržišta u proteklih 6 godina, uz pristojne dividende koje su slovenske kompanije isplaćivale, postojeći investitori vjerojatno si postavljaju pitanje kada bi moglo biti dobro vrijeme za unovčavanje dobitaka. Također, s druge strane, investitori koji su ostali izvan slovenske burze, pitaju se nije li kasno za kupnju dionica.

Odgovor na ovo pitanje naravno nije lako dobiti. Ipak, kod ovakve dvojbe, investitorima možda pomogne poznata poslovica s Wall Streeta ‘Sell in May and go away’, odnosno u prijevodu ‘Prodaj u svibnju i makni se’. ‘Mudrost’ iza ove izreke bazira se na mišljenju da dionice povijesno imaju slabiju izvedbu preko ljetnog perioda godine, od svibnja do listopada, nego tijekom zimskog perioda, od studenog do travnja. S obzirom na porijeklo fraze iz SAD-a i njihovo puno zrelije i dinamičnije tržište od primjerice jednog slovenskog, s opravdnjem se može postaviti pitanje o učinkovitosti izreka u regionalnim okvirima…
Više na:https://lider.media/poslovna-scena/svijet/sell-in-may-and-go-away-na-slovenski-nacin-kad-je-vrijeme-za-prodaju-dionica-129826

IZJAVA O OGRANIČENJU ODGOVORNOSTI:

Sadržaj u ovom članku ne predstavlja investicijski savjet niti se smije tumačiti kao preporuka za kupnju odnosno prodaju ili poziv na kupnju odnosno prodaju financijskog instrumenta ili grupe instrumenata koji se u istom eventualno spominju. Sve izneseno u ovom članku dano je isključivo u informativne svrhe. Prije početka trgovanja bilo kakvim financijskim instrumentom važno je uzeti u obzir rizike povezane s ulaganjem u iste. Trgovanje dionicama, ETF-ovima i ostalim financijskim instrumentima uključuje visoki rizik, pa postoji mogućnost gubitka dijela ili cjelokupnog uloženog iznosa. Prethodni prinosi financijskih instrumenata nisu jamstvo budućih prinosa.