Dow Jones skočio je 461 bod ili 1,70 posto, na 27.572 boda, dok je S&P 500 porastao 1,20 posto, na 3.232 boda, a Nasdaq indeks 1,13 posto, na 9.924 boda.
Na najvećoj svjetskoj burzi vlada euforija od petka, kada je objavljeno da je u svibnju broj zaposlenih u SAD-u porastao za 2,5 milijuna, dok su analitičari očekivali gubitak oko 8 milijuna radnih mjesta, nakon što je mjesec dana prije izgubljeno više od 20 milijuna radnih mjesta.
Neočekivano dobri podaci s tržišta rada podržali su nadu da je najgore razdoblje za američko gospodarstvo završeno i da s postupnim otvaranjem ostalih najvećih svjetskih gospodarstava slijedi brzi oporavak od koronakrize i izlazak iz recesije.
„Postupno otvaranje globalnog gospodarstva potiče optimizam, a ulagači se nadaju da će u drugoj polovici godine uslijediti V-oblik oporavka američkog gospodarstva“, kaže Sam Stovall, strateg u tvrtki CFRA Research.
Nakon što je zbog strogih mjera za zauzdavanje širenja koronavirusa u svijetu globalno gospodarstvo bilo paralizirano, u drugoj polovici ožujka indeksi na svjetskim burzama pali su na najniže razine u više godina.
No, zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajima vlasti, S&P 500 indeks porastao je više od 30 posto od 23. ožujka.
Sada je od rekordne razine, dosegnute 19. veljače, udaljen manje od 5 posto, dok je Nasdaq indeks nadoknadio sve gubitke i dosegnuo novu najvišu razinu u povijesti.
U fokusu ulagača bit će idućih dana sjednica američke središnje banke. Ulagači čekaju nove poruke iz Feda o aktualnoj situaciji, nakon što je na sjednici u travnju predsjednik Feda Jerome Powell poručio da bi američko gospodarstvo posljedice koronakrize moglo osjećati i dulje od godinu dana.
Izvor:SEEbiz