„Kupi skupo i prodaj još skuplje“ ili momentum trgovanje
Fraza „Kupi jeftino i prodaj skupo“ je napoznatiji savjet koji većina investitora pokušava slijediti. Ova fraza naravno zvuči jednostavnije nego što je s obzirom da je nekad teško procijeniti kad je dionica dovoljno jeftina kao i mogućnost da je nešto postalo jeftino s razlogom i može postati još jeftinije. Zbog ovakvih problema kod investitora je sve popularniji drugačiji pristup pri kojem se prvotna fraza mijenja u „Kupi skupo i prodaj još skuplje“.
Navedeno je osnova investicijske strategije koja se bazira na momentumu odabranih dionica. Momentum, kad je u pitanju financijski pojam, se definira kao brzina promjene cijene instrumenta u uzlaznom (ili silaznom) smjeru pa ova strategija podrazumijeva selekciju dionica kod kojih je prepoznat trend sa snažnim momentumom odnosno ubrazavanjem rasta cijene.
Koncept iza ovakvog pristupa ulaganju je da dionice sa snažnim momentumom predvode rastom nad ostalim dionicama s određenim razlogom te će producirati veće prinose određeno vrijeme u odnosu na ostatak tržišta. Time investitor ne pokušava pronaći dno prilikom padajućeg trenda određenih dionica već ima cilj priključiti se i iskoristiti pozitivno kretanje koje je već u tijeku.
MSCI, najpoznatiji globalni pružatelj raznovrsnih financijskih indeksa, u svojem indeksu MSCI World Momentum filtrirao je sljedećih pet dionica kao najvažnije kad je u pitanju visina naglašenosti cjenovnog momentuma.
- Apple (AAPL), američka tehnološka kompanija koja dizajnira, razvija i proizvodi potrošačku elektroniku, s gotovo 2 bilijuna američkih dolara vrijedne tržišne kapitalizacije najvrednija je kompanija na svijetu. Također, s obzirom na tržišnu kapitalizaciju i rast cijene od 102,73% naspram 16,36% rasta S&P 500 indeksa u posljednjih godinu dana nije iznenađujuće da ova dionica ima najveću težinu u MSCI World Momentum indeksu.
- Amazon.com (AMZN), američka tehnološka kompanija fokusirana na e-trgovinu i poslovanje u oblaku, nalazi se u vrhu najvrednijih kompanija sa 1,6 bilijuna dolara tržišne kapitalizacije. Cijena Amazonovih dionica je skočila 84,44% u posljednjih godinu dana te je druga sastavnica s obzirom na težinu u spomenutom indeksu.
- Microsoft (MSFT), još jedna američka tehnološka kompanija fokusirana na razvoj i prodaju softvera, s tržišnom kapitalizacijom u blizini 1,6 bilijuna dolara. Dionica Microsofta, koja je u posljednjih godinu dana skočila 53,03%, nalazi se na trećem mjestu po važnosti među sastavnicama MSCI World Momentum indeksa.
- Tesla (TSLA), američki proizvođač električnih vozila, ima značajno manju tržišnu kapitalizaciju od ranije spomenutih tehnoloških giganata, u iznosu od 400 milijardi američkih dolara, ali zbog rasta cijene dionice od 794,54% u posljednjih godinu dana nalazi se u samom vrhu sastavnica indeksa.
- Nvidia (NVDA), američka tehnološka kompanija fokusirana na razvoj i dizajniranje grafičkih procesnih jedinica, s tržišnom kapitalizacijom od oko 350 milijardi američkih dolara, je peta sastavnica indeksa. Cijena dionice bilježi 203% rasta u posljednjih godinu dana.
Ovih pet momentum dionica predstavlja 23% težine indeksa, dok se ostatak indeksa odnosi na preostalih 344 sastavnice.
Ulagatelji koji se žele izložiti kretanju momentum dionica, a ne žele riskirati selekcijom pojedinih dionica mogu isto napraviti investiranjem u najveći ETF dionica s naglašenim visokim momentumom, iShares Edge MSCI USA Momentum Factor burzovne kratice MTUM. Kretanje ovog ETF-a u odnosu na S&P 500 indeks u posljednjih godinu dana prikazano je u nastavku.
Korištenje momentum faktora je sve popularniji način podizanja prinosa investiranja. Naravno, jači prinosi ne dolaze bez i većih rizika s obzirom da momentum ulaganje funkcionira dok momentum traje, a kada prestane, gubici mogu biti bolni.
IZJAVA O OGRANIČENJU ODGOVORNOSTI:
Sadržaj u ovom članku ne predstavlja investicijski savjet niti se smije tumačiti kao preporuka za kupnju odnosno prodaju ili poziv na kupnju odnosno prodaju financijskog instrumenta ili grupe instrumenata koji se u istom eventualno spominju. Sve izneseno u ovom članku dano je isključivo u informativne svrhe. Prije početka trgovanja bilo kakvim financijskim instrumentom važno je uzeti u obzir rizike povezane s ulaganjem u iste. Trgovanje dionicama, ETF-ovima i ostalim financijskim instrumentima uključuje visoki rizik, pa postoji mogućnost gubitka dijela ili cjelokupnog uloženog iznosa. Prethodni prinosi financijskih instrumenata nisu jamstvo budućih prinosa.
Vlatko Kesegić,
FIMA Vrijednosnice d.o.o.