Dow Jones oslabio je 26 bodova ili 0,12 posto, na 22.653 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,16 posto, na 2.659 bodova, a Nasdaq indeks 0,33 posto, na 7.887 bodova.
Na samom početku jučerašnjeg trgovanja indeksi su nastavili jačati, nakon skoka za više od 7 posto dan prije, jer su ulagače ohrabrile naznake da se širenje koronavirusa u nekim od najviše pogođenijih dijelova SAD-a možda usporava.
„Tržište vidi neke dobre vijesti po pitanju virusa. Uz to, Fed je uveo puno monetarnih poticajnih mjera, a stižu i fiskalne mjere“, kaže Scott Wren, strateg u Wells Fargo Investment Institute.
No, kasnije su indeksi izgubili početne dobitke, što je ponajviše posljedica pada cijene nafte na američkom tržištu za više od 9 posto jer su splasnule nade u brzi dogovor najvećih svjetskih proizvođača o smanjenju proizvodnje.
Uz to, ulagači su oprezni jer slijede loši gospodarski pokazatelji i pad zarada kompanija zbog koronakrize.
Kako su zbog mjera za suzbijanje širenja virusa mnogi dijelovi gospodarstava paralizirani, jasno je da globalno gospodarstvo uranja u recesiju, a to će se odraziti na poslovne rezultate kompanija.
Stoga analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu pasti 6,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije nekoliko mjeseci očekivali rast za 6,3 posto.
Kako se očekuje i pad zarada kompanija u drugom tromjesečju, to znači da se očekuje recesija zarada, odnosno njihov pad dva kvartala zaredom.
S&P 500 indeks porastao je oko 19 posto od 23. ožujka, kada je zaronio na najnižu razinu u ovoj godini, no i dalje je oko 21,5 posto u minusu u odnosu na svoju rekordnu razinu, dosegnutu polovicom veljače.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,19 posto, na 5.704 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 2,79 posto, na 10.356 bodova, a pariški CAC 2,12 posto, na 4.438 bodova.
Izvor:SEEbiz